Lista aktualności Lista aktualności

Zawołani po imieniu

Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego zamordowanych za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

W dniu 9 czerwca 2019 roku w Porębie-Kocębach w ramach projektu „Zawołani po imieniu” odsłonięto tablicę upamiętniającą dwóch mieszkańców Poręby-Kocęb, którzy za pomoc ukrywającemu się Żydowi zapłacili najwyższą cenę - życie. Inicjatorem projektu jest prof. Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizatorami upamiętnienia dr. Wojciech Kozłowski Dyrektor Instytutu Pileckiego, Jerzy Żukowski Starosta Powiatu Wyszkowskiego oraz prof. Wiesław Przybylski Wójt Gminy Brańszczyk. W uroczystościach oprócz organizatorów uczestniczyli mieszkańcy wsi oraz okolic gminy Brańszczyk.

 

 

Mord w Porębie – Kocębach:
Antoni Prusiński był rolnikiem oraz wiejskim muzykantem, mieszkał wraz z żoną Józefą i dziećmi: 12-letnim Zdzisławem oraz 9-letnią Jadwigą w jednym z gospodarstw na terenie Poręby-Kocęb. Jego sąsiadem był Piotr Leszczyński, rolnik mieszkający wraz z żoną Aleksandrą i synem Eugeniuszem. 15 maja 1943 roku, po godzinie czwartej rano, wieś została otoczona przez siły niemieckie. Rozpoczęto obławę, w której uczestniczyły żandarmeria oraz gestapo. Antoni Prusiński w czasie obławy ukrył się w zabudowaniach gospodarstwa. Chcąc zmusić go do wyjścia, Niemcy bili jego żonę oraz podpalili ich dom. W wyniku tych działań Pan Prusiński ujawnił się. Niemcy w czasie obławy zatrzymali także Piotra Leszczyńskiego z sąsiedniego gospodarstwa. Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego zaciągnięto przed zabudowania gospodarstwa, gdzie zostali brutalnie pobici, a następnie zamordowani przez Niemców.


Informacje ze źródła: Instytut Pileckiego