Lista aktualności Lista aktualności

XVII Wielkie Grzybobranie za nami

Z Placu Targowego w Długosiodle przy ul. Tadeusza Kościuszki wyruszyło 14 drużyn w poszukiwaniu leśnych skarbów jesieni, wśród nich grupy aktorów, dziennikarzy, samorządowców, mieszkańców i gości.

Ogółem zebrano blisko 53 kg grzybów wyłoniono następujących zwycięzców

Kategoria aktorzy:

I miejsce - Agata Załęcka, Dominika Gwit, Joanna Kupińska, Jakub Kwiatkowski - 7,01 kg

II miejsce - Marianna Zydek, Aleksandra Przesław, Krzysztof Chorodowski, Dawid Czupryński - 5,77 kg

Kategoria dziennikarze:

I miejsce - „Nowy Wyszkowiak” - 4,95 kg

II miejsce - Uniwersytet Jagielloński - 2,66 kg

III miejsce -  „Wyszkowiak” - 1,58 kg grzybów

Kategoria samorządowcy:

I miejsce -  Starostwo Powiatowe w Wyszkowie - 9,04 kg

II miejsce - Urząd Miejski w Wyszkowie - 8,57 kg

III miejsce - Gmina Warszawa Natolin - 4,40 kg

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków zapraszali do uczestnictwa w licznych konkursach, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się ścieżka edukacyjna polegająca na zdobyciu leśnej sprawności w trzech konkurencjach. Uczestnicy Wielkiego Grzybobrania mieli również możliwość spróbowania przetworów z leśnych owoców oraz zabawy w drewnianym domku, który zaprojektować można było wspólnie z inżynierami leśnictwa.
Wielką popularnością cieszyły się stoiska przygotowane przez Koła Łowieckie. Myśliwi przybliżali wszystkim zainteresowanym problematykę łowiectwa, odpowiadali na pytania.

W konkursie drwali uczestnicy (pracownicy Zakładów Usług Leśnych świadczących usługi w Nadleśnictwie Wyszków oraz Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka) rywalizowali w 2 konkurencjach. Pierwszą z nich była zmiana łańcucha na czas gdzie najlepszy wynik zdobył drwal pracujący w firmie Zakład Usług Leśnych EDMAR S.C., drugą bardziej efektowną konkurencją okazało się okrzesywanie strzał świerkowych. W tej konkurencji najwięcej punktów zdobył drwal pracujący w firmie ZHUP QUERCUS S.C. Pokaz maszyn wielooperacyjnych przygotowany został przez firmę ZHUP QUERCUS S.C.

Koła Łowieckie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejszą potrawę myśliwską, natomiast sołectwa, na najsmaczniejszą potrawę z grzybami, nie obyło się również bez tradycyjnego konkursu nalewek.
W tym samym czasie na scenie czekały liczne atrakcje m.in.: pokaz tresury psów rasy Border Collie zaprezentowany przez firmę CONTROL DOG,  występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Dalekiem.

W trakcie wydarzenia mieszkańcy i goście mogli zaznajomić się z atrakcjami oferowanymi na terenie Gminy Długosiodło oraz zapoznać się z elementami zrównoważonej gospodarki leśnej promowanej na stoiskach przygotowanych przez Nadleśnictwo Wyszków oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Wielkie Grzybobranie powstało w ramach współpracy Nadleśnictwa Wyszków, Gminy Długosiodło oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.