Lista aktualności Lista aktualności

XVI WIELKIE GRZYBOBRANIE

Z Placu Targowego w Długosiodle przy ul. Tadeusza Kościuszki wyruszyło 13 drużyn w poszukiwaniu leśnych skarbów jesieni, wśród nich grupy aktorów, dziennikarzy, samorządowców, mieszkańców i gości.

Ogółem zebrano blisko 114 kg grzybów wyłoniono następujących zwycięzców :
Kategoria Aktorzy
Pierwsze miejsce zdobyli Lea Oleksiak, Monika Mazur, Agata Załęcka, Tomasz Piątkowski – zbierając łącznie 9,50 kg grzybów.
Kategoria Dziennikarze
1. Rynek Instalacyjny Wydawnictwo – 13,10 kg.
2. TVP POLONIA – 8,60 kg.
Samorządowcy i pozostali:
1. Miasto Wyszków – 11,60 kg.
2. Urząd Pracy Wyszków - 11,10 kg.
3. Starostwo Powiatowe Wyszków – 10,57 kg.
Królem Grzybobrania został Jan Kachel z okazem ważącym 0,47 kg. Królową Grzybobrania została  Aleksandra Dzierżawa z okazem ważącym 0,76 kg.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków zapraszali do uczestnictwa w licznych konkursach, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się ścieżka edukacyjna „Leśne sprawności”. Uczestnicy Wielkiego Grzybobrania mieli również możliwość spróbowania przetworów z leśnych owoców promowanych pod hasłem „Dobre z lasu” oraz zabawy w drewnianym domku, który zaprojektować można było wspólnie z inżynierami leśnictwa.
Wielką popularnością cieszyły się stoiska przygotowane przez Koła Łowieckie. Myśliwi przybliżali wszystkim zainteresowanym problematykę łowiectwa, odpowiadali na pytania, rozwiewali mity powstałe, zwłaszcza w ostatnim czasie, wokół łowiectwa. Nowością w tym roku okazały się zawody drwali, w których uczestnicy (pracownicy Zakładów Usług Leśnych świadczących usługi w Nadleśnictwie Wyszków oraz Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka) rywalizowali w 2 konkurencjach. Pierwszą z nich była zmiana łańcucha na czas gdzie najlepszy wynik (34,6 sekundy) zdobył drwal pracujący w firmie UL. Z. Andryszczyk, drugą bardziej efektowną konkurencją okazało się okrzesywanie strzał świerkowych. W tej konkurencji najwięcej punktów zdobył drwal pracujący w firmie ZHUP QUERCUS S.C.
Koła Łowieckie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejszą potrawę myśliwską, natomiast sołectwa, na najsmaczniejszą potrawę z grzybami, nie obyło się również bez tradycyjnego konkursu nalewek.


W tym samym czasie na scenie czekały liczne atrakcje - Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Wyszkowa, a także Koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów „AKTEON". Tłumnie zgromadzili się zainteresowani pokazem ptaków drapieżnych (Grupy Sokolniczej Rabiec).

W trakcie wydarzenia mieszkańcy i goście mogli zaznajomić się z atrakcjami oferowanymi na terenie Gminy Długosiodło oraz zapoznać się z elementami zrównoważonej gospodarki leśnej promowanej na stoiskach przygotowanych przez Nadleśnictwo Wyszków oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej Bogusław Piątek.

Wielkie Grzybobranie powstało w ramach współpracy Nadleśnictwa Wyszków, Gminy Długosiodło oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.