Lista aktualności Lista aktualności

Wystawa grzybów 4-18 września Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie.

4 września 2018 roku w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej  w Wyszkowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy grzybów zorganizowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wyszkowie oraz Nadleśnictwo Wyszków.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali Dyrektor Sanepidu Beata Kiliańczyk-Szawłowska wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Wyszków Waldemarem Wańczykiem, podkreślając jej edukacyjny charakter.

Wystawa organizowana jest po raz pierwszy. Celem wystawy jest profilaktyka zatruć grzybami poprzez zapoznanie wszystkich miłośników grzybobrania z cechami identyfikującymi najważniejsze grzyby jadalne i grzyby trujące, podobne do grzybów jadalnych i często z nimi mylone. Na wystawie zostały zaprezentowane modele grzybów ,plansze graficzne, pogrupowane pod kątem ich podobieństwa zewnętrznego oraz grzyby znajdujące się pod ochrona gatunkową. Aby przybliżyć naturalną atmosferę lasu, wystawa została wzbogacona świeżymi okazami grzybów, zbieranymi w lasach Puszczy Białej przez pracowników terenowych Nadleśnictwa Wyszków w otoczeniu towarzyszącego im w naturze runa leśnego.

Prelekcję podczas otwarcia wygłosił prof. Andrzej Grzywacz wykładowca SGGW w Warszawie, specjalista w zakresie fitopatologii i mykologii leśnej oraz ochrony lasu. W swoim wystąpieniu przybliżył, oczywiście w wielkim skrócie, zagadnienia związane z nauką o grzybach,  przekazał wiele ciekawostek znanych tylko specjalistom z dziedziny mykologii i anegdot związanych z grzybami, ale także nie mniej faktów i danych statystycznych.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od 4 września do 18 września codziennie:
w dni powszednie w godz. 9.00 – 14.00, 
a w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 17.00. 

Wstęp wolny.

Opiekunowie grup szkolnych zainteresowani obejrzeniem wystawy proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Wyszkowie lub Nadleśnictwem Wyszków w celu rezerwacji terminu.