Lista aktualności Lista aktualności

Ptasie śpiewy i las o świcie - KONKURS

W dniu 8 czerwca 2019 roku o godzinie 3:00 w ośrodku szkoleniowym przy siedzibie biura Nadleśnictwa Wyszków po raz pierwszy zorganizowane zostało wydarzenie pod nazwą „Ptasie śpiewy i las o świcie”.

Leśniczy - ornitolog Rafał Wyszyński oraz przyrodnik – ornitolog Marek Twardowski wspólnie opowiedzieli o komunikacji głosowej u ptaków, rodzajach ptasich głosów i ich znaczeniu, udzielili porad jak zacząć naukę rozpoznawania ptaków po głosach.
Na wstępie, w sali konferencyjnej nadleśnictwa, słuchacze mogli zapoznać się z głosami poszczególnych gatunków, które planowaliśmy usłyszeć. Po wstępnym przygotowaniu teoretycznym, wybraliśmy się w teren by nasłuchiwać ptaków. Wybraliśmy się do lasu w porze dnia, kiedy aktywność głosowa ptaków jest największa, toteż bogactwo gatunkowe śpiewających i porozumiewających się skrzydlatych mieszkańców lasu dopisało nam wyśmienicie. Wśród najciekawszych gatunków, jakie usłyszeliśmy i zaobserwowaliśmy tego dnia znalazły się zniczek i muchołówka mała. Każdy z uczestników zakończył wycieczkę bogatszy o umiejętność rozpoznania po głosie co najmniej kilku gatunków ptaków występujących w naszych lasach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach o tak nietypowej porze! Do zobaczenia !

 

 

Konkurs

Pierwsza osoba, która poprawnie rozpozna gatunek ptaka śpiewającego na załączonym nagraniu otrzyma płytę z głosami ptaków Polski. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres e-mail: piotr.ludwikowski@warszawa.lasy.gov.pl

 

 

Materiały do pobrania