Lista aktualności Lista aktualności

Pierwsze oznaki wiosny

Wawrzynek wilczełyko - piękny i niebezpieczny

Wiosną cała otaczająca przyroda budzi się do życia. Jako jedną z pierwszych roślin, które wcześnie zaczynają wegetację jest niewątpliwie wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.). Spacerując wczesną wiosną po lasach Nadleśnictwa Wyszków możemy natknąć się na krzew obsypany fioletowo - różowymi kwiatami, pojawiającymi się jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty po przekwitnięciu zamieniają się w owoce.

UWAGA – cała roślina jest bardzo silnie trująca. Spożycie ok. 10-12 owoców może spowodować śmierć dorosłej osoby, w przypadku dzieci to nawet jeden owoc. Jednak dla niektórych gatunków ptaków owoce wawrzynka stanowią nie lada przysmak. Zjadane są m.in. przez dzwońca i grubodzioba.

Pracownicy Nadleśnictwa Wyszków zachęcają do czynnego korzystania z wiosennej pogody m.in. oddawania się pasji fotografowania przyrody czy spacerów leśnymi ścieżkami., w rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów przydatna będzie bezpłatna aplikacja „Czyj to liść" http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/najpopularniejsze-gatunki-juz-w-komorce

fot. CKPŚ

Ostatnie cieplejsze dni wywołały poruszenie nie tylko w świecie roślin, ale również zwierząt. Płazy właśnie rozpoczęły wędrówkę do miejsc, w których będą mogły się rozmnażać.
Niestety, aby dotrzeć do miejsc rozrodu żaby będą musiały przejść przez ulice, często nawet te bardzo ruchliwe. Wiele z nich zginie pod kołami samochodów. W Polsce płazy są objęte ochroną ścisłą. Wśród 18 gatunków tych zwierząt, w kraju występuje grzebiuszka ziemna, salamandra plamistą i, prowadząca nadrzewny tryb życia, rzekotka drzewna oraz dwa gatunki kumaków, trzy ropuch, cztery traszek i aż sześć gatunków żab. Najpospolitszym gatunkiem zaliczanym do żab brunatnych, jest żaba trawna (Rana temporaria). Żaba trawna okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. To właśnie ona jako pierwsza z żab budzi się ze snu zimowego. Żaba trawna żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, na torfowiskach, a nawet w ogrodach, parkach i zaroślach. Poluje głównie w nocy na pająki, ślimaki czy dżdżownice. Innym, bardzo pospolitym przedstawicielem podrodzaju żab brunatnych jest żaba moczarowa (Rana arvalis). Gatunek ten zimuje pod korzeniami drzew, w norach ziemnych, pod stertami gałęzi, na łąkach pod warstwą darni. Po obudzeniu się w marcu rozpoczyna wędrówkę, nawet z dość odległych miejsc, do zbiorników wodnych, gdzie odbywa gody. To właśnie samiec tego gatunki w czasie godów jest ubarwiony na jasny, niebieski kolor.

Wiosną płazy giną nie tylko pod kołami samochodów, ale także podczas pożarów nieużytków. Każdego roku podczas wypalania traw na łąkach, w oczeretach, czyli nadbrzeżnych zaroślach, i w rowach ginie ich ogromna liczba. Więcej można znaleźć na stronie: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/kierowco-uwazaj-na-zaby

Im jest cieplej, tym większe ryzyko pożaru w lesie... Od początku marca stale kontrolujemy wilgotność ściółki i wiele innych parametrów, aby ustalić, jak bardzo zagrożone są nasze lasy. Na terenie nadleśnictwa znajdują się dwie wieże przeciwpożarowe, których to zadaniem jest stałe monitorowanie obszaru. Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu znajdują się w linkuj zamieszczonym poniżej:
http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/zagrozenie-pozarowe