Lista aktualności Lista aktualności

Noc Sów 2018

W dniu 16/17 marca w ośrodku szkoleniowym przy siedzibie biura Nadleśnictwa Wyszków ponad osiemdziesiąt osób z Wyszkowa i okolic chciała bliżej poznać sowy i ich zwyczaje.

Koordynatorem wydarzenia Noc Sów jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Spotkania odbywają się w całej Polsce już po raz siódmy, nasze Nadleśnictwo włączyło się w akcję po raz drugi.

Wyszkowska Noc Sów (a w zasadzie dwie noce) w Nadleśnictwie Wyszków poprowadzili leśniczy - ornitolog Rafał Wyszyński oraz przyrodnik – ornitolog Marek Twardowski wspólnie opowiedzieli o polskich gatunkach sów, ich zwyczajach, biologii, związkach z kulturą. 

Najważniejszą częścią była jednak nocna wyprawa do lasu, aby nasłuchiwać sów – my liczyliśmy głównie na uszatkę. Pomimo, że pogoda spłatała nam figla i w piątkowy wieczór wiatr próbował powywracać uczestników wyjścia w teren, nie daliśmy za wygraną. Wiatr był tak silny, że nie słyszeliśmy siebie nawzajem, trudno więc byłoby usłyszeć również sowy. Ale przynajmniej udało się ognisko. W sobotę podjęliśmy kolejną próbę podpatrywania sów i tym razem efekty przerosły chyba nawet nasze oczekiwania. Pierwsza uszatka ukazała się nam już po kilkunastu minutach od dotarcia autokarem na miejsce i pozwoliła się obserwować dobrych kilka minut.  Kolejną, mogliśmy podziwiać polującą, w locie, nad drogą w światłach autokaru. Było to zapierające dech i bardzo niecodzienne doznanie. Na koniec zajrzeliśmy jeszcze w okolice cmentarza w Porządziu, przekonać się czy aby puszczyk nie zechciał się nam zaprezentować. Tu również ptak nie unikał spotkania z grupą obserwatorów i kilkukrotnie przeleciał nad naszymi głowami. Trzy ptaki, dwa gatunki, jednego wieczoru – taki ładunek emocji wystarczył chyba każdemu uczestnikowi i na koniec udaliśmy się wszyscy na zasłużone ognisko.

Tegoroczna Noc Sów za nami, a my myślimy już gdzie zabrać Was na sowy za rok.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom! Do zobaczenia!