Lista aktualności Lista aktualności

Kordelas Leśnika Polskiego

21 grudnia 2017 roku na przedświątecznym spotkaniu pracowników i przyjaciół Nadleśnictwa Wyszków Pani Edyta Jarosz dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie oraz Pan Jerzy Stadnik leśniczy leśnictwa Przetycz – zostali uhonorowani najwyższym leśnym odznaczeniem.

Kordelas Leśnika Polskiego wręczyli Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie ds. Ekonomicznych Pan Robert Jaśkiewicz, Naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr Pani Maryla Gadomska  oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Pan Wojciech Kwiatkowski.

Pani Edyta jest wieloletnim dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego instytucji, która ma wyjątkowe podejście do swoich podopiecznych. Od lat wraz ze swoim zespołem pedagogicznym uczestniczy w wielu wydarzeniach organizowanych przez Lasy Państwowe, wydarzenia te są uświetniane występami chóru Przyjacielskiego Leśno-Nauczycielskiego, powstałego przy SOSW, a skupiającego grono pedagogiczne, Rodziców i leśników. Pani Edyta jest bardzo kompetentnym i zaangażowanym pedagogiem. Dzięki swojej życzliwości i pogodzie ducha zjednuje wielu oddanych przyjaciół.

 

Pan Jerzy Stadnik rozpoczął pracę w Nadleśnictwie w 1983 roku. Pracuje w Lasach Państwowych od 34 lat, z czego od 30 na stanowisku leśniczego leśnictwa Przetycz. Tradycja zawodu leśnika w rodzinie pana Jerzego jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.  Jego Ojciec Wacław Stadnik również został uhonorowany Kordelasem Leśnika Polskiego.

Zasłużył się w propagowaniu odnowień naturalnych sosny. W ciągu ostatnich pięciu lat na terenie leśnictwa Przetycz uznano odnowienia naturalne na powierzchni ponad 26 ha. Ponadto w jego leśnictwie na pochwałę zasługuje bardzo dobra jakość pielęgnowanych drzewostanów oraz zakładanych upraw.Od 15 lat jest jednym z głównych organizatorów wydarzenia społecznego, jakim jest Wielkie Grzybobranie w Długosiodle. Prowadzi działalność społeczną i edukacyjną na terenie Gminy Długosiodło. Leśniczy Jerzy Stadnik jest życzliwym i doświadczonym pracownikiem, sumiennym i zaangażowanym w wykonywanie swoich obowiązków. Cieszy się ogromna sympatią, jego wiedza i doświadczenie są wykorzystywane przez współpracowników oraz nauczycieli okolicznych szkół.

Od lat z pasją i zamiłowaniem wykonuje swoje obowiązki. Dzięki jego  umiejętnościom organizacyjnym i uporowi  w dążeniu do celu dziś możemy cieszyć się przepięknymi odnowieniami naturalnymi.

Serdecznie gratulujemy!

***

 

 

Kordelas nadawany jest leśnikom, którzy swoją wieloletnią pracą oddali szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów. Mogą go otrzymać również osoby spoza  środowiska leśników, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju Lasów Państwowych.  Taka forma najwyższego wyróżnienia nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP.

Głownia kordelasa wykonana jest z wysokostopowej stali nierdzewnej - chromowej i zahartowanej. Na prawej stronie głowni kordelasa wytrawiono logo Lasów Państwowych oraz napis Lasy Państwowe w ornamencie roślinnym liści laurowych. Na lewej stronie głowni każdego kordelasa znajduje się jego indywidualny numer. Ten numer znajduje się także na legitymacji, którą odbiera się razem z kordelasem.