Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczny Las

Nadeszło lato, wraz z nim wakacje, coraz częściej odpoczywamy w lesie.

Szukając spokoju i odpoczynku w leśnej głuszy nie zapomnijmy o zasadach, które pozwolą nam z leśnej wyprawy wrócić cało i zdrowo.

1. Warto sprawdzić, czy las, do którego się wybieramy, nie jest objęty zakazem wstępu ze względu na zagrożenie pożarowe lub inne przyczyny. Najłatwiej sprawdzić to tutaj (Informacje – Zakazy wstępu do lasu). Warto także zerknąć na mapę zagrożenia pożarowego (Informacje – Zagrożenie pożarowe), na której w trzystopniowej skali określone jest aktualne zagrożenie pożarowe dla nadleśnictw.

2. Co warto ze sobą zabrać? Na pewno odpowiednie obuwie, ubranie dostosowane do pory roku i warunków atmosferycznych. Większość z nas na co dzień korzysta z telefonów komórkowych, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach krytycznych, na przykład zagubienie. W używanych coraz częściej smartfonach dostępne są mapy, na których z łatwością możemy określić swoje położenie. Pomocna może okazać się mapa, na dłuższe wyprawy plecak z prowiantem.

3. W przypadku zagubienia się w lesie pomocne mogą się okazać informacje zawarte w terenie. Warto poszukać słupka oddziałowego, dojazdu pożarowego lub stosu odebranego drewna – dane tam zawarte pomogą nam odnaleźć się w terenie. Warto mieć zapisany telefon do nadleśnictwa, na terenie którego wypoczywamy – w razie problemów, będzie można zawsze skontaktować się z leśnikami, którzy pomogą nam wybrnąć z trudnej sytuacji.

4. Nie należy obawiać się spotkań z dzikim zwierzętami. Bardzo rzadko atakują one człowieka, może się to zdarzyć w sytuacji poczucia zagrożenia – gdy bronią młodych, są chore, osłabione lub osaczone. Jeżeli dojdzie do takiego spotkania, najlepiej usunąć się im spokojnie z drogi.

5. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę przed kleszczami. Są to małe pajęczaki odżywiające się krwią ludzi i zwierząt. Część z nich może przenosić groźne choroby – boreliozę oraz zapalenie opon mózgowych. Po powrocie z każdej wyprawy do lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało.  Jeżeli ukąsi nas kleszcz, trzeba go jak  najszybciej usunąć. 

6. Coraz częściej obserwuje się przypadki bąblowicy, choroby pasożytniczej powodowanej przez tasiemca bąblowcowego. Źródłem zarażenia są jaja zawarte w odchodach zakażonych zwierząt (m.in. lisy) i mogą dostać się do organizmu człowieka poprzez kontakt z tymi zwierzętami lub spożycie skażonej jajami żywności  - np. jagód. Zaleca się, aby nie spożywać nieprzetworzonych w wysokiej temperaturze owoców leśnych.
Połknięte jaja tasiemca przekształcają się w postacie larwalne, przyjmując formy torbieli. Larwy przez krwiobieg są roznoszone po całym organizmie -  najczęściej osiadają w wątrobie, ale mogą zagnieździć się także w płucach, mózgu, sercu, nerkach, śledzionie, gałce ocznej czy kościach.

***

Przedstawiamy także poradnik „Turysto! Szanuj środowisko!" , który powstał w ramach kampanii „Sprzątanie świata – Polska 2014". W ciekawy sposób zostały w nim przedstawione zasady korzystania z lasów, jezior, gór czy morza. Poradnik jest dostępny wraz z bezpłatnym kwartalnikiem „Echa Leśne" w Nadleśnictwie.