Lista aktualności Lista aktualności

#sadziMy

W dniu 26 kwietnia 2019 roku przy siedzibie Nadleśnictwa Wyszków rozdanych zostało 200 sadzonek dębu, grabu oraz lipy

Każdy chętny mógł odebrać w siedzibie Nadleśnictwa Wyszków w Leszczydole-Nowinach sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak rośnie. Inicjatorem akcji był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r.

Szczegóły z przebiegu akcji w linku poniżej:

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/prezydencka-para-zainaugurowala-sadzimy

W akcję #sadziMY włączyły się wszystkie nadleśnictwa w Polsce. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo, że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo. 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY Andrzej Duda wraz z pierwszą damą dokonał uczestnicząc w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotkało się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyli m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tysięcy.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Źródło:
TubaWyszkowa